مقالات

چسب دوطرفه چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

چسب دوطرفه شیشه ای برند AM

چسب دوطرفه چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

حتما تا به حال اسم چسب دوطرفه به گوشتان خورده است. و یا اگر از کاربران پر و پا قرص وب سایت آریان مارک باشید، حتما نامش را ما بین محصولات متنوع ما دیده اید. از طرفی برخی کاربران سوالات زیادی را درباره این محصول برایمان مطرح کردند. تا این که تصمیم گرفتیم امروز به 2 تا از پر تکرار ترین سوالات شما کاربران عزیز، پاسخ بدهیم. این دو سوال عبارت اند از این که:

 1. چسب دوطرفه چیست؟
 2. و چه کاربردهایی دارد؟

پس اگر شما هم مشتاق دانستن پاسخ این سوالات هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

این نوع از چسب چیست و چگونه تهیه می شود؟

این محصول نوار چسبی معمولا نازک است. که از دو طرف به ماده ای چسبناک اغشته شده است. که به این ماده چسبناک، ماده حامل یا Carrier می گویند. این محصول پس از طی کردن مراحل ساخت، به یکی از حالت های زیر در می آید:

 • به صورت ورقه ای (که به آن Sheet هم می گویند)
 • به صورت رولی
 • به صورت قطعه ای

البته نا گفته نماند که چسب دوطرفه به فشار حساس است. و زمانی که برای اتصال دو قطعه به کار می رود، در انتهای کار به هیچ عنوان مشخص نمی شود. به همین دلیل در کارها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب دوطرفه فوم برند NANO

 

تناسب ضخامت محصول با کاربرد آن

چسب های دو طرفه در ضخامت های گوناگون ساخته می شوند. اما از نظر ضخامت می توان آن ها را به دو دسته کلی زیر تقسیم نمود:

 1. چسب های دو طرفه نازک
 2. چسب های دوطرفه ضخیم

چسب های با ضخامت کمتر نازک نامیده می شوند. و معمولا برای اتصال قطعات سبک تر به کار می روند. ولی در مقابل چسب های با ضخامت بیش تر در دسته ضخیم ها قرار می گیرند. و برای اتصالات سنگین تر استفاده می شوند.

 

چسب دوطرفه شیشه ای برند NANO

 

انواع چسب دوطرفه

همان طور که می دانید این محصول در انواع مختلف تولید و عرضه می گردد. بنابراین طبیعی است که جنس آن ها با یک دیگر متفاوت باشد. چند نوع از چسب های دو طرفه عبارت اند از:

 

کاربردهای اصلی این محصول

چسب های دو طرفه جزو مواد پر کاربرد در خانه یا محل کارمان به حساب می آید. به طوری که به هر وسیله ای نگاه کنیم و بخواهیم چیزی را به آن بچسبانیم، فقط یک چسب به ذهنمان می رسد. و آن هم چسب دوطرفه است!

حال با توجه به کاربردهای گسترده این محصول، در این بخش چند مورد از اصلی ترین زمینه های استفاده آن را مثال زده ایم:

 • تولید آلبوم دیجیتال
 • صنایع کیف و کفش
 • تولید لباس
 • ساخت قطعات الکترونیکی
 • ساخت اتومبیل
 • صنایع بهداشتی و درمانی
 • صنایع کارتن سازی
 • ساخت قطعات کامپیوتر
 • و…

 

چسب دوطرفه شیشه ای برند AM

پیشنهاد عالی کارشناسان آریان مارک به کاربران!

احتمالا تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید قطعاتی خاص را به هم بچسبانید. که حتما حتما شرایط زیر را هم بعد از چسبیده شدن داشته باشند:

 • تمیزی کار
 • محکم بود اتصال
 • دوام اتصال در طولانی مدت

در این حالت پیشنهاد کارشناسان آریان مارک به شما کاربر عزیز فقط و فقط یک نوع چسب است. چسب های دوطرفه! که با توجه به نوع کاری که انجام می دهید می توانید یکی از انواع آن را انتخاب نمایید.

 

تمیزی کار

منظورمان از تمیزی کار این است که ردی از ماده چسبنده میان قطعات به چشم نخورد. و کسی متوجه نشود که قطعات یک تکه هستند، یا این که با چسب به هم متصل شده اند. در این حالت چسب دو طرفه بهترین گزینه برای کار کردن است. زیرا با استفاده از این نوع چسب، دیگر هیچ نگرانی برای رد چسب و یا مشخص بودن محل اتصال نخواهید داشت.

 

محکم بودن اتصال

قطعا وقتی که دو شی را به هم می چسبانیم، انتظار داریم که تا مدت ها در همان حالت بماند. و اگر وسیله مصرفی مان باشد، برایمان کار کند. این انتظار کاملا منطقی است. اما به شرطی که از یک چسب مناسب استفاده بشود. مثلا چسب های دو طرفه می توانند این قابلیت را برای قطعات مورد نظرتان داشته باشند. به طوری که بر اثر ضربه یا حتی به مرور زمان، قطعات متصل شده، از هم جدا نشوند.

 

دوام اتصال در طولانی مدت

اگر از چسب دو طرفه در کارهایتان استفاده می کنید، می توانیم این اطمینان را به شما بدهیم که تا چند سال می توانید روی اتصال قطعات تان حساب کنید!

 

به ما امتیاز دهید post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.